Ölçüm, Veri Toplama ve Raporlama Hizmetleri

Ölçüm, Veri Toplama ve Raporlama Hizmetleri

   Scada sistemleri genel anlamda izleme ve kontrol etme yazılımlarından oluşan bilgisayar sistemleridir. Scada sistemlerinde en basit uygulamadan en karmaşık uygulamaya kadar temel mantık aynıdır. Sistemi izlemek ve kontrol etmek. Scada sistemlerine olan ihtiyacın artması ile birlikte elde edilen verilerin analizi ve değerlendirilmesi de gündeme gelmiştir.

   Tam bu noktada raporlama yazılımları, çözümleri devreye girmektedir. Bu raporlama yazılımları çok geniş bir alana yayılmakla birlikte endüstride kullanılan yazılımlar genellikle özel (standart olmayan ) çözümler ile geliştirilmiştir. Bu durumda sistemlerin standart olmasını ve bağımsız kalmasına bir engel teşkil edebilmektedir.

   Raporlama sistemleri son kullanıcının ihtiyacı olan ham bilgiye kolaylıkla erişebileceği şekilde bir yapıya sahip olmalıdır.Endüstriyel otomasyon sistemlerinin temel alt birimleri veri toplama,veri kaydetme,veri analizi ve raporlama işlemleridir.

Bu raporlama sisteminin  temel özellikleri ;

  • Sistemlerinizde yer alan farklı kontrolörlere ve ekipmanlara kolaylıkla bağlanabilme,
  • Gerçek zamanlı veri toplama ve kaydetme ,
  • Gerçek zamanlı veya arşivdeki verileri işleme ,raporlama ve ulaştırma, ( elektronik posta  veya çıktı olarak )
  • Rapora el ile veri girme imkanı ( erişim kısıtlamalı yapılabilir )
  • Web tabanlı olabilmesi,
  • Dinamik gösterge tabloları oluşturma,
  • Kullanıcı dostu arayüzü,
  • Hızlı proje geliştirme,
  • Güvenli erişim ve saklama

   Yukarıda bahsedilen özelliklere sahip bir yazılım ile sistemlerinize kolaylıkla entegre edilebilecek raporlama çözümleri sizlere katma değeri yüksek bir çözüm sağlayacaktır.

   VERİ TOPLAMA
   Çoklu gerçek zamanlı ve geçmiş kaynaklardan veri ve alarm toplamak için sağlam bir iletişim merkezini içeirir. Farklı tedarikçilerden veri bağlamak ve toplamak için OPC, OLE ve ODBC standartlarını kullanır. Ayrıca, ODS; SCADA sistemleri, DCS, RTU ve daha pek çok şeyden yerel geçmişi artırmak için özel sürücüler geliştirir.

   VERİ KAYDI
   SQL Server, Oracle, MySQL, Access gibi herhangi bir standart veritabanında yalın ve doğru verileri kaydetmek için oldukça güçlü bir tarih modülünü bütünleştirir. Bu sayede raporlama aracı olarak değil, aynı zamanda kurumsal uygulamalar için veri entegrasyonu alanı içinde ideal bir çözümdür.

   VERİ EKSTRASYONU VE ANALİZİ

   Tablolar, Barlar, Pastalar, Çizimler ve daha fazlası gibi birden çok görünümde gösterilecek olan veri istatistiklerini ve analizi çıkararak kullanıcı dostu bir nesne kütüphanesini oluşturur.

   RAPOR OLUŞTURMA VE DAĞITMA

   Manuel ve otomatik olarak raporlar üretilmesini sağlar. Otomatik mod, olay ve zamanlamayla ilgili rapor hazırlamayı sağlar. Hazır olduğunda, raporlar otomatik olarak basılabilir, depolanabilir ve alınabilir.

   Konsept Elektronik ve Otomasyon olarak üretim sistemlerinize uygun ölçümleri yapıyor, verileri topluyoruz. Elde ettiğimiz verilerin istediğiniz şekilde raporlamasını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede üretim verimliliğini kontrol altına alıp verilerinizi en doğru şekilde saklayarak analiz etmenize olanak sağlıyoruz. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.